تبلیغات
تمدّن کهن جیرفت - نقد سریال "شهر دقیانوس" و مصاحبه با رضا ایرانمنش بازیگر جیرفتی
تمدّن کهن جیرفت
پایگاه جامع اطلاع‌رسانی تمدّن جیرفت
نمایی از شهر جیرفت گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من        در پی نارضایتی شدید مردم شهرستان جیرفت از فضای توهین آمیز "شهر دقیانوس" و نتایج منفی و بسیار فراگیر این سریال در رسانه‌ها، بر آن شدم تا گوشه‌هایی از این نارضایتی و نیز مصاحبه‌ی روزنامه محلی گلدشت با رضا ایرانمنش را در این مطلب قرار دهم.

     امام جمعه جیرفت با اشاره به دو اشکال عمده این فیلم از جمله لهجه آبادانی و پوشش بلوچی بازیگران آن ابراز داشت: لهجه آبادانی و لباس بلوچی محترم هستند، اما مردم جیرفت نه آبادانی حرف می‌زنند و نه لباس بلوچی می‌پوشند.به گفته عضو شورای شهر شهرستان جیرفت، مردم از توهین‌های عجیبی که در این سریال نسبت به آن‌ها روا داشته‌اند بسیار ناراحتند.

     

    همانگونه که احتمالاً شاهد بودید، محسن جیرفتی ؛ یکی از نقش‌های اصلی این سریال، آیینه تمام‌نمای خیانت و دوری از فرهنگ و نزاکت است. حمام نمی‌رود و طرز استفاده از عطر و دستگاه ضبط صوت را نمی‌داند!

 

    مردم جیرفت به سبک بیابان‌گردان با لباس بلوچی و گویش آبادانی در محیطی که هیچ‌کس نمی‌داند کجاست، زندگی می‌کنند!

 

     سریالی که قرار بود مرحمی بر تن زخمی و چهره دیرینه جیرفت باشد و سرقت اشیای باستانی و ریشه فرهنگ و تمدن این سرزمین را به دست عده‌ای معلوم‌حال (و نه مردمی که زیر یوغ خشکسالی کمر خم کرده‌اند) نمایش دهد، به فاجعه‌ای برای مردم جیرفت تبدیل شده‌است! نقاش این اثر گویا یهودای مقصودش را در چهره جوان جیرفتی یافته‌است!به مصاحبه روزنامه گلدشت با رضا ایرانمنش بازیگر جیرفتی توجه نمایید.در پی پخش قسمت‌هایی از سریال "شهر دقیانوس" اقشار مختلف نگرانی و اعتراض خود را نسبت به محتوای نامناسب و بعضاً توهین‌آمیز آن به مسئولین مربوطه اعلام نمودند. مسئولین وقت نیز با اذعان به مضامین اهانت‌آمیز این سریال مراتب را با مسئولین رسانه‌ی ملی در میان گذاشتند که ظاهراً اقداماتی در جهت ترمیم، تصحیح و حذف سکانس‌های منفی سریال در حال انجام است. لذا نظر به اینکه دیدگاه اهل فن و آشنا با زوایای مختلف این سریال در تنویر افکار عمومی می‌تواند مفید باشد، خبرنگار گلدشت در گفتگوی تلفنی با "رضا ایرانمنش" هنرمند نامدار کشور مصاحبه‌ای را انجام داده‌است که ذیلاً از نظر خوانندگان می‌گذرد.

ـ جناب آقای ایرانمنش با سلام و تشکر از اینکه وقت خود را در اختیار همشهریان خود قرار داده‌اید، بفرمایید  چند سال است به کار بازیگری و کارگردانی اشتغال دارید و در این رابطه چه مدارج علمی را طی کرده‌اید؟

ـ اینجانب دارای لیسانس بازیگری، فوق‌لیسانس کارگردانی از دانشگاه تربیت‌مدرس تهران می‌باشم. کار هنری خود را از اوایل انقلاب با بازی در تئاتر شهرستان جیرفت شروع کردم و از سال 69 به صورت حرفه‌ای وارد دنیای بازیگری شدم و در زمینه کارگردانی بیش از ده نماهنگ در خصوص ارزش‌های دفاع مقدس و تله‌فیلم‌های بر بلندای عشق، اورامان، فراموشی، دستان سقا، سریال بازگشت، فیلم‌های سینمایی ننه ذبیح و یاد یاران داشته و آخرین فیلم سینمایی که ساخته‌ام فرزند پارس نام دارد.

ـ با توجه به بازتاب وسیع سریال "شهر دقیانوس" صراحتاً دیدگاه خود را در این خصوص اعلام بفرمایید.

ـ حاضر نشدم در سریالی که از فیلنامه‌اش بی‌خبر بودم بازی کنم. تماس‌های زیادی با من گرفته می‌شود و از محتوای سریال شکوه دارند. من موضوع را با مدیرکل حوزه حراست صدا و سیما هم در میان گذاشتم و از مردم جیرفت حمایت کردم و خواستم که رسیدگی کنند.

قبل از فیلمبرداری طی تماسی که با من گرفته شد، پیشنهاد همکاری در این سریال را به من دادند و پیشنهاد استفاده از منزل پدری من را نیز داشتند که قبول نکردم ؛ زیرا پیش‌بینی می‌کردم عاقبت این پروژه به اینجا ختم شود که می‌بینیم.

در این سریال باید از هنرمندان بومی هم استفاده می‌شد و این وظیفه مسئولین بود که این امر را به کارگردان گوشزد می‌کردند. در یک کلام باید بگویم عاقیت کنار زدن نیروهای خودی و غریب‌پروری به اینجا ختم می‌شود.

ـ با توجه به اینکه شما در حوزه بازیگری و کارگردانی چهره‌ای شناخته‌شده می‌باشید، در افکار عمومی مردم جنوب استان این مطرح می‌باشد که در این سریال چرا رد پایی از شما وجود ندارد؟

ـ روند کار در سینما بدین گونه است که ابتدا خلاصه‌ای از داستان فیلم را برای بازیگر بازگو می‌کنند و نقش را ارائه می دهند، در صورت قبول کردن نقش و بسته‌شدن قرارداد، فیلمنامه در اختیار بازیگر قرار می‌گیرد و او می‌تواند در تغییر دیالوگ‌ها اعمال‌نظر داشته‌باشد.

فیلمنامه در اختیار من قرار نگرفت و اینجا بود که به موضوع شک کردم و از فیلمنامه‌ی پنجاه ساعته‌ای که خود من تهیه کرده‌بودم استفاده نشد. بهتر بود از طرف مسئولین محلی از من خواسته می‌شد تا بتوانم مسئولیتی داشته‌باشم که متأسفانه این امر انجام نشد.

زمانی که آقای میرمحمدی برای کار در این پروژه با من تماس گرفت، بیمار بودم. بعد از مرخص شدن از بیمارستان طی تماسی که با ایشان گرفتم توضیح دادند که در حال تحقیق و تهیه گزارش از جیرفت می باشند. من نیز فیلم مستند پنجاه ساعته‌ای را که یک ماه برای ضبط آن زحمت کشیده بودم و در آن مصاحبه از مسئولین میراث فرهنگی و شهرستان تا نگهبان منطقه‌ی باستانی کنارصندل و نیز لحظات بازگرداندن اشیای عتیقه از سوی مردم که اوج بها دادن به فرهنگ جیرفت می‌باشد را در اختیار آقای خوشبخت کارگردان سریال "شهر دقیانوس" که از دوستان و همکاران بنده نیز هست قرار دادم تا به معرفی فرهنگ شهرم کمک کرده‌باشم، اما فیلمنامه در اختیار من قرار نگرفت و در جواب من اظهار داشتند که داستان همان است که برایت تعریف کردیم. اینجا بود که شک کردم و احساس کردم موضوع بودار است. از آنجایی که من مسئولیت نداشتم نمی‌توانستم اعمال‌نظر کنم، در صورتی که من دارای مسئولیت می‌شدم که از سوی مسئولین محلی به عنوان فردی آگاه بومی به عنوان نماینده به گروه معرفی می‌شدم تا از مشاوره بنده استفاده شود که این کار متأسفانه انجام نشد.

آقای دادخدا سالاری در جریان است که من به آقای بهروز فرماندار وقت گفتم از این سریال چیز درستی در نمی‌آید، باید کارشناسی شود. با صراحت بگویم ما استان کرمانی‌ها خودی‌بد و غریب‌پروریم و مسئولیت متوجه فرماندار وقت جیرفت، اداره‌کل ارشاد و صدا و سیمای مرکز کرمان است.

ـ به نظر شما علت بروز این مشکل چیست؟ و چه عواملی در ایجاد نارضایتی عمومی دخیل است؟

ـ بنده مسولین شهرستان را مقصر اولیه می‌دانم که پذیرای گروه شدند. گروه فیلمبرداری که سر خود مشغول ضبط نمی‌شود. اولین قدم پذیرش در هر شهری از طرف نیروی انتظامی است که ارائه مجوز کار را می‌خواهند. مثلاً اگر من وارد شهری بشوم و بخواهم به طور عادی عکس بگیرم یا فیلمبرداری کنم، مأمورین جلو من را می‌گیرند و از من مجوز و کارت شناسایی می‌خواهند. پس چطور ممکن است در شهری چنین اتفاق بزرگی بیفتد و مسئولین محترم در جریان نباشند که قطعاً باید یک نسخه از فیلمنامه این سریال در حال حاضر در فرمانداری جیرفت، اداره‌ی ارشاد و نیروی انتظامی موجود باشدکه درآن زمان مورد مطالعه قرار می‌گرفته‌است و اگر چنین نباشد، در واقع خلاف قانون عمل شده‌است و صد درصد از مسئولین وقت برای فیلمبرداری اجازه گرفته شده‌است، یعنی آقای بهروز فرماندار، آقای محبان مدیرکل ارشاد و آقای موسوی مدیرکل صدا و سیما باید در جریان امر باشند و باید نظارت بر کار فیلمبرداری صورت می‌گرفت.

نوع مطلب :
برچسب ها : شهر دقیانوس، سریال، رضا ایرانمنش، نارضایتی مردم، روزنامه محلی گلدشت، توهین‌های عجیب، بیابان‌گردان، گویش آبادانی، رسانه‌ی ملی، هنرمندان بومی، فرماندار وقت، صدا و سیما،
لینک های مرتبط :
پنجشنبه 31 شهریور 1390
شنبه 18 شهریور 1396 13:06
I for all time emailed this blog post page to all my friends, for the reason that if like to
read it next my friends will too.
دوشنبه 9 مرداد 1396 06:45
Good post. I learn something totally new and challenging on websites I stumbleupon on a daily basis.
It will always be exciting to read content from other authors and
practice a little something from other websites.
چهارشنبه 30 آذر 1390 11:58
ببخشید یادم رفت بگم من همون دانشجو (ملیحه) هستم
چهارشنبه 30 آذر 1390 11:58
سلام.آقای شهریاری من خیلی سعی کردم صبور باشم اما چقدر؟؟؟
وقتی هر جایی که میگم جیرفتی هستم ی جور بهم نگاه میکنن خجالت میکشم...
علی شهریاری

سلام
من تأسف می‌خورم، به خاطر خیلی از مسائل مرتبط با شهرمان
برای اتفاقاتی که در اوایل دهه هشتاد رخ داد، و بخش عظیمی از پیشینه و هویت ملی ما به تاراج رفت، برای کم‌کاری مسئولین و بی‌توجهی خودمان...
به خاطر خیلی از عقب‌ماندگی‌های شهر جیرفت، شهری که نمی‌دانم دیگر چه نوع ذخایر، مواهب، عجایب و فرصت‌هایی می‌توانست داشته‌باشد و هم‌اکنون ندارد! شهری که با وجود قرار گرفتن در منطقه خشک و کویری، از بزرگترین تولیدکنندگان محصولات کشاورزی کشور است، از نادرترین آب‌های زیرزمینی برخواردار است، دو سد بزرگ بتنی و خاکی دارد، دارای باغاتی است که درختان گردو، پرتقال و خرما در کنار هم رشد می‌کنند، تاریخی به درازای عمر تمدّنی بشر دارد و استعدادهای برتری که هر ساله در کنکور می‌درخشند و ده‌ها مورد دیگر که خیلی بعید است در یک شهر گرد آید...
باعث تأسف و شرمساری است که این همه فرصت طلایی نادیده گرفته می‌شود...در حالی که بخش قابل‌توجهی از بودجه سالانه کشورهایی نظیر فرانسه و انگلیس از راه توریسم به دست می‌آید، هیچ گونه اقدامی برای اسفاده از جذب توریست به منطقه برای بهبود اوضاع اقتصادی و معیشتی مردم نشده‌است، در عوض به دلایل نامعلوم به خراب‌تر شدن اوضاع هم کمک می‌شود ؛ نظیر ساخت سریال کذایی "شهر دقیانوس" و امثال این قضایا که متأسفانه به آن عادت هم کرده‌ایم!
و متأسفم به خاطر حس بدی که در شما و احتمالاً بسیاری از دانشجویان جیرفتی دیگر ایجاد کرده‌اند...
اما حداقل من خودم را مسئول می‌دانم که هر چه از دستم برمی‌آید دریغ نکنم، نمی‌دانم که تا چه حد راه‌اندازی امثال این وبلاگ (و سایتی که به امید خدا در آینده نزدیک راه‌اندازی می‌کنم) و سایر اقدامات این چنینی، باعث بهبود اوضاع و اطلاع‌رسانی مفید خواهد شد، اما امیدوارم روزی نام شهرمان اولین حسی را که برمی‌انگیزد حس غرور باشد . . .
دوشنبه 21 آذر 1390 10:20
سلام من دانشجوی دانشگاه شهید بهشتی هستم‏‏ بعد از   پخش این فیلم دیگه خجالت میكشم كه بگم من جیرفتی هستم.قبلش با افتخار می گفتم....
علی شهریاری

سلام
متأسفانه تصویری که در این فیلم از مردم جیرفت به نمایش درآمد یک توهین بزرگ بود و به راحتی نمی توان از تخریب چهره جیرفت و جیرفتی در این فیلم گذشت.
دوست عزیز! این که شما چنین واکنشی نشان دهید یک نتیجه بیشتر نخواهد داشت ؛ پذیرش آنچه که به نادرستی به ما نسبت داده اند!
صبور باشید...
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی

Check Google Page Rank

بانك اهداكنندگان سلولهای بنیادی ایران
به سایت ما خوش آمدید
نام و نام خانوادگی      
آدرس ایمیل      
کلیه حقوق این وبلاگ برای تمدّن کهن جیرفت محفوظ است